4°C lekka mżawka

"Okiem Młodych" na weekend

Film,

Czego nie można przegapić?

 

Przed nami ostatnie dni 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" w Świdnicy. Jakich punktów programu po prostu nie można przeoczyć w ten weekend?


Najbliższe trzy dni upłyną pod znakiem konkursowych zmagań - już dziś publiczność "Okiem Młodych" zobaczyć będzie mogła dwa bloki filmów, które walczą o "Złote Oko". O 17:45 zapraszamy na projekcje: „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić” Mateusza Buławy, „Drugie życie” Eugeniusza Pankova, „Dokument” Marcina Podolca, „Marzenie Nastii” Marty Prus i „Wronę” Przemysława Chrobaka. O 20:15 rozpocznie się drugi blok z filmami: „#szczęście #chwilowailuzja” Justyny Mytnik, „To tylko marzenia” Jakuba Michnikowskiego, „Obiekt” Pauliny Skibińskiej oraz „Historie miłosne” Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej. Trzeci i ostatni blok Konkursu Polskiego oraz pokazy filmów biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Szkół Filmowych odbędą się już jutro. Po każdej z projekcji zapraszamy na spotkanie z autorami filmów.Laureatów większości nagród poznamy podczas ceremonii zamknięcia Festiwalu, która odbędzie się w niedzielę o godzinie 19:00. To właśnie wtedy ogłoszony zostanie m.in. zdobywca Grand Prix Konkursu Polskiego, który otrzyma statuetkę "Złotego Oka" i 5000 złotych, ale też "International View", czyli Nagroda Międzynarodowego Konkursu Szkół Filmowych, której laureat otrzyma 3000 złotych. Pierwszy nagrodzony film poznamy jednak już jutro o godzinie 11:00, kiedy swoją nagrodę, "Kinematografka", wręczą podczas specjalnego pokazu osadzeni w oddziale więziennym Aresztu Śledczego w Świdnicy.


Więcej o nagrodach 8. "Okiem Młodych": okiemmlodych.pl/konkurs/nagrody/W sobotę i niedzielę warto przyjrzeć się programowi sekcji "Dokument_CZ". Przed nami m.in. pokaz "Zawsze razem. Czeskie flamenco" Evy Tomanovej  (27/09, godz. 16:00) - historii próby budowania prywatnego raju z dala od cywilizacji oraz laureata nagrody dla najlepszego czeskiego filmu dokumentalnego 2012 na Festiwalu w Jihlavie "Pod słońcem ciemność" w reżyserii Martina Marečka (26/09, godz. 13:00). Polską premierą podczas "Okiem Młodych" będzie pokaz „Dobrze nam razem” w reżyserii Sašy Dlouhý'ego - niezwykłej opowieści o znajdującym się na terenie ChRL Mieście Chińsko-Czechosłowackiej Przyjaźni, któremu początek dał w latach 50. prezent czeskich rolników dla kolegów po fachu z Państwa Środka.

Więcej o sekcji "Dokument_CZ": okiemmlodych.pl/program-2/dokument_cz/Filmem zamknięcia 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych będzie "Królowa ciszy" Agnieszki Zwiefki, który wczoraj zdobył główną nagrodę na najważniejszej rosyjskiej imprezie poświęconej dokumentalistyce - festiwalu Flahertiana.


Zwiastun "Królowej ciszy": youtube.com/watch?v=JiRpZlS0qHk


Na 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Więcej szczegółów znajdą Państwo w załączniku, na www.OkiemMlodych.pl oraz na stronach Okiem Młodych na Facebooku i Instagramie.
 

"Okiem Młodych" na weekend komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się