4°C lekka mżawka

Filmowi zwycięzcy wyłonieni

Film, Filmowi zwycięzcy wyłonieni - zdjęcie, fotografia

Koniec festiwalu "Okiem Młodych"

 

Wczoraj zakończyła się ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Podczas ceremonii zamknięcia, która odbyła się w niedzielny wieczór, poznaliśmy laureatów tegorocznej odsłony imprezy.Jury Konkursu Polskiego: Artur Liebhart (przewodniczący), Iwona Łyko i Maciej Gil przyznało główną nagrodę – Grand Prix, czyli 5000 złotych oraz statuetkę „Złotego Oka” Marcinowi Podolcowi, autorowi filmu „Dokument”, za najbardziej pomysłowe i harmonijne połączenie ważnego społecznie tematu z materią artystyczną.


Zwiastun filmu "Dokument": youtube.com/watch?v=EqP6ClFYZHE


Kapituła Międzynarodowego Konkursu Szkół Filmowych w składzie: Adam Hanuljak, Radovan Sibrt i Jagoda Szelc wybrało „Wielkie emocje Igora” Jana Strejcovskiego, doceniając nie tyle za sam film, ale próbę poznania swoich limitów i odwagę. Dokument czeskiego reżysera otrzymał nagrodę w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Dolnośląską Szkołę Wyższą.


Nagrodę Specjalną dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych w wysokości 3000 złotych – ufundowaną przez Nadleśnictwo Świdnica - (z okazji 70-lecia Nadleśnictwa) - za głębię, otrzymała Paulina Skibińska, autorka "Obiektu”. Nagrodę Specjalną Jury w wysokości 1500 złotych powędrowała Kamil Krukowski za film „Fabio's Videos” za pasję i nieoczekiwany zwrot akcji.


Zwiastun filmu "Obiekt": youtube.com/watch?v=h4BD978OCBo


Trzeci raz obradowało też Jury Młodzieżowe. Bartosz Norbert, Tymoteusz Moor oraz Bartłomiej Wróbel ze Świdnicy wybrali film Marcina Podolca – „Dokument”. Młodzi jurorzy uzasadniali swój wybór w werdykcie: dzieło niezwykle dojrzałe, zarówno w treści jak i w formie, o pięknym, oryginalnym rysunku i bohaterze, który choć składa się jedynie z kresek na płaszczyźnie kolejnych klatek animacji, jest bardziej prawdziwy niż niejeden filmowy protagonista z krwi i kości. Fundatorem nagrody w tej kategorii jest Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Swojego faworyta miała szansę wybrać także widownia, głosując na ulubione filmy po każdym z konkursowych seansów. Nagrodę publiczności, ufundowaną przez Ligę Kobiet Polskich, koło w Świdnicy, zdobyła węgierska reżyserka Hajni Kis za film „Drugie piętro”. Po raz trzeci swojego faworyta wybrali osadzeni z Aresztu Śledczego w Świdnicy. Ich nagroda – „Kinematografek” – trafiła do Marcina Filipowicza za film „Trampkarze”.Tegoroczny festiwal to 1532 minuty z 34 seansami filmowymi i sześcioodcinkowym serialem dokumentalnym, debata, koncert, spektakl teatralny, do tego długie rozmowy, spotkania i dyskusje, a także ponad 30 gości, w tym 7 zagranicznych. 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zorganizowany został przez Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławską Fundację Filmową. Więcej szczegółów znajdą Państwo na www.OkiemMlodych.pl oraz na stronach Okiem Młodych na Facebooku i Instagramie.

 

 

Filmowi zwycięzcy wyłonieni komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się